AMD از تراشه‌های سری رایزن Z1 برای کنسول‌های دستی رونمایی کرد


AMD امروز از تراشه‌های سری «رایزن زد 1» (Ryzen Z1) رونمایی کرد که برای نسل بعدی کنسول‌های بازی دستی ساخته شده‌اند. دو تراشه پردازشی «رایزن Z1» و «رایزن Z1 اکستریم» مبتنی بر معماری 4 نانومتری Zen 4 هستند و از پردازنده‌های گرافیکی RDNA 3 بهره می‌برند. بنا به اعلام AMD، این دو تراشه جدید به طور موقت در انحصار ایسوس خواهند بود، اگر چه سایر سازندگان سخت افزار نیز ممکن است در آینده به لیست استفاده کنندگان بپیوندند. با دیجی رو همراه باشید.

رایزن Z1 پردازنده مرکزی (CPU) شش هسته‌ای مبتنی بر Zen 4 با دوازده رشته را ارائه می‌کند در حالی که در سمت پردازنده گرافیکی (GPU) شامل چهار هسته RDNA 3 است. این تراشه پردازشی در مجموع 22 مگابایت کش دارد و به ادعای AMD قادر به ارائه عملکرد گرافیکی 2.8 ترافلاپسی می‌باشد.

مدل بعدی یعنی رایزن Z1 اکستریم دارای پردازنده هشت هسته‌ای Zen 4 با شانزده رشته و دوازده هسته گرافیکی RDNA 3 با حافظه کش 24 مگابایتی است. این تراشه پردازشی نیز ظاهراً دارای عملکرد گرافیکی 8.6 ترافلاپسی خواهد بود. در مورد عملکرد واقعی نیز AMD نموداری از نتایج تست نمونه‌های مهندسی رایزن Z1 و رایزن Z1 اکستریم منتشر کرده که در آن چند بازی محبوب با وضوح 1080p و تنظیمات گرافیکی پایین اجرا شده و آمار و ارقام عملکردی جمع‌آوری شده است (تصویر زیر).

رایزن Z1

هر دو تراشه جدید از اتصال USB 4 و همچنین حافظه‌های LPDDR5 و LPDDR5X پشتیبانی می‌کنند. همچنین، از دیگر ویژگی‌های رایزن Z1 و رایزن Z1 اکستریم می‌توان به فناوری ارتقاء مقیاس AMD Radeon Super Resolution، فناوری Radeon Chill، فناوری Radeon Image Sharpening و AMD Link اشاره کرد.

در بیانیه مطبوعاتی AMD اعلام شده که کنسول دستی «ایسوس راگ الای» (Asus ROG Ally) با هر دو تراشه جدید Z1 غرضه خواهد شد. قرار است قیمت و زمان عرضه راگ الای در روز 11 مه (21 ارديبهشت) اعلام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید